16 octombrie 2021: Conferință Bernard Nomine: Prezentul prezentului. Despre filosofia timpului clinic.

Institutul de Cercetari Social-Politice din cadrul Facultății de Ştiinţe Politice, Filosofie şi Ştiinţe ale Comunicării coorganizează, împreună cu Forumul Câmpului Lacanian România, Conferinţa cu titlul Prezentul prezentului – despre filosofia timpului clinic  – , susţinută de  Bernard NOMINÉ (psihanalist, psihiatru, AME al EPFCL).

Data: 16.11.2017 orele 15:30-17:30, Amfiteatrul A11

„Este un lucru știut că nu avem cuvinte destule pentru a spune ce este timpul, acest obiect care ne scapă, dar care ne definește, pe fiecare dintre noi, în felul nostru de a fi. Există din aceia care anticipează, care sunt tot timpul în avans, dar sunt și aceia care întârzie mereu, care nu se mobilizează decât în ultimul moment. Am putea schița o clinică fondată pe raportul particular al fiecăruia cu timpul.” (Nominé)

Sirb Corina

More Posts By Sirb Corina