20 ianuarie: Masa Rotundă: Wansee and The ”Final Solution”

În 20 ianuarie 2022 se împlinesc 80 de ani de la Conferința de la Wannsee, unde înalți oficiali ai partidului nazist și ai guvernului Celui de-al Treilea Reich au decis implementarea „Soluției Finale” ca eradicare a 11 milioane de evrei ce trăiau pe teritoriile controlate de Reich și în alte state europene.

Masa rotundă co-organizată de ICSP va explora o parte din consecințele umane, istorice, culturale și filosofic-antropologice ale acestei catastrofe majore a istoriei recente.

Rountable keynote:

DAN STONE

Director, Holocaust Research Institute, Royal Holloway

Guests: FELICIA WALDMAN (Coordinator, Center for Hebrew Studies, University of Bucharest); ADRIAN CIOFLÂNCĂ (Director, CSIER, Bucharest); IRINA NĂSTASĂ-MATEI (Faculty of Political Science, University of Bucharest); Marius TURDA (Director, Centre for Medical Humanities, Oxford Brookes University)

Host:

FLORIN LOBONȚ (Centre for Jewish and Israeli Studies, West University of Timisoara)

20.01.2022, 19:30 EET

Link ZOOM